Worki filtracyjne z uwagi na swoją prostą budowę i relatywnie niskie koszty produkcji znajdują zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Poza najbardziej uniwersalnymi workami poliestrowymi czy nieco bardziej zaawansowanymi technologicznie workami aramidowymi wiele gałęzi przemysłu coraz częściej sięga po jeszcze doskonalsze rozwiązania.

W przemyśle ciężkim, jako materiał filtracyjny, coraz większą popularnością cieszy się tkanina szklana. Gałęzie przemysłu korzystające z włókna szklanego jako materiału filtracyjnego to przede wszystkim przemysł energetyczny, kotłowy czy wapienniczy.

 

Tkanina szklana – zastosowanie w filtracji przemysłowej

worki filtracyjne z tkaniny szklanejTkanina szklana oraz same włókna szklane są materiałem stosowanym w procesach, w których worki filtracyjne pracują w stałej temperaturze powyżej 200°C. Worki z włókna szklanego mogą pracować przy stałej temperaturze dochodzącej do 260°C, a skokowo nawet do 280°C.

Worki filtracyjne z tkaniny szklanej, w porównaniu do innych materiałów o podobnych właściwościach, są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Niestety z uwagi na kruchość włókna szklanego niemożliwym jest zastąpienie nim całkowicie materiałów takich jak teflon, PPS czy poliimid.

Worki z włókna szklanego – membrana PTFE

Aby poprawić właściwości tkanin szklanych powszechnie stosuje się w nich laminację wykonaną z membrany PTFE. Dzięki zastosowaniu membrany teflonowej worki filtracyjne ze szkła zapewniają dużo dokładniejszą filtrację, a membrana dodatkowo wzmacnia samą konstrukcję tkaniny.

Filtracyjne tkaniny szklane charakteryzują się gęstym splotem i ciężarem, a w konsekwencji samą gramaturą materiału. Przez pokrycie tkanin szklanych membraną PTFE worki filtracyjne ze szkła cechują się bardzo niską przepuszczalnością powietrza. W konsekwencji niskiej przepuszczalności powietrza i wysokiej skuteczności filtracji w filtrach wyposażonych w worki z włókna szklanego konieczne jest zastosowanie niskiej prędkości filtracji.

Tkanina szklana jako materiał bardzo kruchy jest mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wiąże się to z koniecznością stosowania należycie wykonanych koszy wsporczych. Często nawet najdrobniejsze uszkodzenia koszy, a nawet korozja mogą spowodować poważne uszkodzenie worków filtracyjnych z tkaniny szklanej.

Worki filtracyjne z tkaniny szklanej

W ofercie firmy worki-24.pl znajdziecie Państwo zarówno filtry z włókna szklanego jak i pasujące do nich kosze wsporcze. Zachęcamy do przesłania zapytania do naszego Zespołu poprzez formularz kontaktowy.