Filtry powietrza, inaczej nazywane filtrami cząsteczkowymi lub przeciwpyłowymi to elementy, które w procesie oczyszczania powietrza lub innego gazu separują cząsteczki stałe ze strumienia przepływającego gazu, a następnie zatrzymują je na powierzchni pomiędzy elementami filtracyjnymi poprzez mechanizmy filtracji.
Filtry można podzielić ze względu na skuteczność filtracji:
- Filtry wstępne – przypisane do jednej z klas – G1, G2, G3, G4
- Zastosowanie: Jako filtry pierwszego stopnia oczyszczania, w układach HVAC, jako filtr wstępny przed układami o wyższej skuteczności filtracji, jako filtr powietrza w komorach lakiernicznych i kuchennych, filtr w klimatyzatorach
- Filtry typu medium – przypisane do klas M5 i M6
- Zastosowanie: Filtr pierwszego stopnia lub główny w układach HVAC, filtr ochrony urządzeń w układach HVAC, filtry do oczyszczania powietrza do pomieszczeń i procesów produkcyjnych, jako prefiltr dla filtrów o wyższej skuteczności filtracji
- Filtr dokładny – sklasyfikowany jako F7, F8, F9
- Zastosowanie: filtr drugiego stopnia oczyszczania lub główny układu HVAC, jako filtr oczyszczania powietrza w pomieszczeniach biurowych, szpitalach, przetwórstwie produktów spożywczych lub innych procesach produkcyjnych, filtry układu przygotowania powietrza dla filtrów EPA, HEPA i ULPA
- Filtr EPA (Efficient Particulate Air filter) – sklasyfikowany do klas E10, E11 oraz E12
- Filtr HEPA (High Efficient Particulate Air filter) – sklasyfikowany do klas H13 i H14
- Filtr ULPA (Ultra Low Penetration Air filter) – sklasyfikowany do jednej z klas U15, U16 i U17
Klasyfikacja filtrów ze względu na ich budowę:
- Filtr kieszeniowy – składający się z kilku kieszeni medium filtracyjnego, które dzięki splisowanej budowie pozwalają na zwiększenie powierzchni filtracji oraz chłonności. Filtry kieszeniowe są stosowane najczęściej w klimatyzacji i wentylacji.
- Filtr kasetowy – filtry o zwiększonej powierzchni filtracji do separowania drobnych frakcji, oferowane w dokładnych klasach filtracji, stosowane w instalacjach o podwyższonych wymaganiach czystości powietrza.
- Filtry kompaktowe – dokładniejsza alternatywa dla filtrów kieszeniowych.
- Filtry absolutne – filtry o ściśle określonym przeznaczeniu używane w pomieszczeniach o bardzo restrykcyjnych wymogach czystości powietrza.
- Filtry workowe – wykonane z materiałów filtracyjnych przystosowanych do specyfiki różnorodnych środowisk, rodzaju filtrowanych pyłów, temperatury oraz czynników chemicznych. Wykonywane między innymi z poliestru, polipropylenu, poliamidu, poliakrylonitrylu, teflonu, bawełny lub włókniny szklanej.
- Filtry patronowe – nazywane również kardridżowymi lub nabojowymi cechują się plisowanymi wkładami o cylindrycznym kształcie. Dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie niezbędne jest zastosowanie dużej powierzchni filtracyjnej dla niewielkiego stężenia pyłów. Stosowane głównie w odpylaniu materiałów suchych.
W ofercie firmy worki-24 znajdziecie Państwo przede wszystkim worki filtracyjne, wkłady patronowe, a także filtry wstępne takie jak maty filtracyjne. Oferujemy również filtry kartonowe przeznaczone do lakierni, ścian, czy kabin natryskowych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą