Filtry patronowe

Filtry patronowe, duża powierzchnia filtracyjna

Filtry patronowe to jedno z rozwiązań wykorzystywanych szczególnie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie dużej powierzchni filtracyjnej przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkich gabarytów samego wkładu.

Filtry patronowe (filtry nabojowe) składają się z plis materiału ułożonych w kształt cylindryczny lub stożkowy. Zarówno zakończenia jak i mocowania filtra patronowego dobierane są indywidualnie do urządzenia oraz typu prowadzonej filtracji. Najpopularniejsze typy mocowań wkładów patronowych do między innymi:

  • mocowanie bagnetowe/typu twist

  • mocowanie na śrubę/szpilkę DIN

  • mocowanie z kołnierzem na 3 lub 4 haki

Stosuje się zarówno filtry patronowe zakończone dnem stalowym jak i wersje przelotowe. Wszystkie wkłady patronowe posiadają uszczelnienie wykonane z mikrogumy o dużej elastyczności.

Dzięki możliwości precyzyjnego dopasowania filtra patronowego, nasze produkty pasują do urządzeń produkcji takich firm jak: Nederman, WAM, ZTO, Donaldson, Waap, Sudra, Teka oraz wielu innych.

filtr patronowy kołnierzowy

Filtry do mgły olejowej

Filtry do mgły olejowej to szczególny typ filtra patronowego, który charakteryzuje się wysoką dokładnością filtracji. Mgła powstaje podczas obróbki metali w wyniku połączenia się powietrza z cząsteczkami oleju/chłodziwa. Procesy szczególnie zagrożone występowaniem mgły olejowej to: cięcie, frezowanie, wiercenie, skrawanie oraz wszelkie procesy wykańczające takie jak szlifowanie czy polerowanie metali.

Mgła olejowa jest szczególnie niebezpiecznym dla zdrowia pracowników typem zanieczyszczenia. Przez wdychanie mgła olejowa może powodować choroby płuc. Dodatkowo, brak zastosowania filtra mgły olejowej może powodować niedrożność szybów wentylacyjnych co znacząco ogranicza możliwość przepływu powietrza w zakładzie wpływając pośrednio na koszty zużycia energii i ogrzewania.

Filtry do mgły olejowej pomagają również w utrzymaniu czystości w zakładzie co bezpośrednio przekłada się m.in. na dłuższą żywotność maszyn i ogranicza ryzyko nieplanowanego przestoju.

Filtry mgły olejowej wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu jak branża motoryzacyjna, przetwórstwo żywności, lotnictwo czy obróbka CNC.

filtr patronowy bagnetowy twist
filtr patronowy

Filtr patronowy – z czego jest wykonany

Z uwagi na fakt, że wkłady patronowe stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu, materiał z jakiego są wykonane dobierany jest zawsze do indywidualnych potrzeb klienta. Do najbardziej popularnych zaliczyć można filtry patronowe:

  • celulozowe,

  • poliestrowe,

  • celulozowo-poliestrowe z nanowłóknami

Dla instalacji objętych certyfikatem ATEX zalecane jest użycie wkładu patronowego wykonanego z poliestru antystatycznego z powłoką ALU, zadaniem którego jest odprowadzenie ładunków elektrostatycznych. W instalacjach pracujących w strefach Ex stosuje się również filtry patronowe wyposażone w specjalnie wykonywany kabel uziemiający, który dodatkowo zabezpiecza urządzenie przed wystąpieniem niepożądanych wyładowań, które mogą doprowadzić do wystąpienia iskry i zapłonu filtra patronowego.

W zależności od potrzeb klienta, wkład patronowy poliestrowy może być wykonany także w wersji wodo-olejoodpornej, lub z powłoką teflonową (PTFE), co dodatkowo rozszerza zakres ich zastosowania. Filtr patronowy z membraną PTFE charakteryzuje się dokładniejszą filtracją, a dodatkowo jego żywotność jest wydłużona w porównaniu z tradycyjnymi wkładami poliestrowymi.

W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury (około 200°C) filtr patronowy może być wykonany nie tylko z poliestru czy celulozy, ale także z materiałów o wyższej dopuszczalnej temperaturze pracy takich jaki meta-aramid (Nomex) czy polisulfid fenylenu (polisiarczek fenylenu, PPS, Ryton).

filtr patronowy do mgły olejowej

Zwiększenie dokładności filtracji – filtry patronowe

W celu osiągnięcia jak najbardziej dokładnej filtracji, szczególnie w przypadku występowania mgły olejowej, konieczne jest zastosowanie nie tylko filtra patronowego, ale także innych elementów pozwalających na wychwycenie nawet najdrobniejszych cząsteczek. Do dodatkowych etapów filtracji zaliczyć można np. wkłady z filtrem metalowym oraz specjalne osłony, którymi obłożony jest sam wkład patronowy. Wykonana z dedykowanej włókniny filtracyjnej otulina nie tylko wyłapuje pył oraz cząsteczki mgły olejowej, ale również, dzięki niej filtr patronowy pracuje dłużej.

Wkłady patronowe – napisz do nas!

Zapraszamy Państwa do kontaktu z naszymi doradcami. Wybierając zakładkę kontakt możecie Państwo napisać wiadomość z krótkim zapytaniem dotyczącym filtrów patronowych. Nasi doradcy są dostępni również na chacie live i chętnie udzielą wszystkich możliwych informacji na temat dostępnych wkładów patronowych.

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej firmy zawierającą nie tylko filtry do mgły olejowej, filtry patronowe czy worki filtracyjne. Wykonujemy również innego rodzaju elementy filtracyjne zgodnie z wymaganiami klienta. Dzięki współpracy z renomowanym dostawcami dostarczamy naszym klientom rozwiązania filtracyjne skrojone dla ich potrzeb.

filtry patronowe