Filtr workowy to urządzenie znajdujące swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki nieskomplikowanej budowie i łatwości eksploatacji filtr workowy świetnie sprawdza się w przedsiębiorstwach z branży energetycznej, spożywczej czy metalurgicznej. Szeroka gama zastosowań oraz niskie koszty eksploatacji powodują, że filtr workowy to podstawowe urządzenie w wielu zakładach przemysłowych.

Filtr workowy wysoka jakość za niewielką cenę

Filtr workowy to urządzenie spełniające wszelkie normy emisyjne i jakościowe wynikające z przepisów polskich i europejskich. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości worków filtracyjnych zapewniona jest zawsze wysoką skuteczność odpylania. Filtr workowy w zależności od zastosowanych komponentów i worków filtracyjnych może pracować zarówno z mieszankami niewybuchowymi jak i wybuchowymi w strefach zagrożenia wybuchem objętych dyrektywą Atex (strefy Ex).

Charakterystyka filtrów workowych

Filtr workowy charakteryzuje się szeroką gamą zastosować i wysoką odpornością mechaniczną. W zależności od zastosowanej technologii każdy filtr z naszej oferty różni się budową i zastosowanymi materiałami. Na rynku można spotkać dwa najpopularniejsze typy filtra workowego – filtr pionowy oraz filtr workowy poziomy.

Filtr workowy pionowy

Filtr workowy pionowy to obecnie starszy typ filtra workowego choć wciąż bardzo często eksploatowany i cieszący się dużą popularnością. Pionowy filtr workowy może pracować we wszystkich gałęziach przemysłu. W zależności od zastosowanej technologii filtracja może odbywać się po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej worka filtracyjnego.

filtr workowy wkładW przypadku filtra workowego z systemem filtracji po stronie wewnętrznej worka filtracyjnego regeneracja wkładów workowych filtra workowego odbywa się za pomocą systemu regeneracji mechanicznej (otrzepywanie) – worki filtracyjne są wprowadzane w drgania co powoduje odpadanie nadmiaru frakcji odpadowej do niżej położonych komór przeznaczonych na odpady. W starszych konstrukcyjnie urządzeniach system regeneracji może nie występować lub wymagać udziału operatora.

Filtry workowe z systemem filtracji po stronie zewnętrznej worka filtracyjnego wymusza zastosowanie bardziej zaawansowanego systemu regeneracji worków filtracyjnych. Jest wyposażony w dysze regeneracyjne, które poprzez impuls sprężonego powietrza powodują odrywanie się frakcji odpadowej od zewnętrznej strony worka filtracyjnego.

Odpowiednia konfiguracja filtra zapewnia optymalne odrywanie się nadmiaru frakcji bez uszczerbku dla korzystnej warstwy pyłowej tzn. placka filtracyjnego (filter cake).

Filtr workowy poziomy

Drugim typem filtra workowego jest filtr workowy z poziomym układem worków filtracyjnych. W przypadku filtrów workowych poziomych worek filtracyjny przyjmuje najczęściej formę płaskiej kieszeni (envelope). Jest to rozwiązanie stosowane w popularnych filtrach workowych dla różnych marek w tym:

Podobnie jak w przypadku filtrów pionowych regeneracja wkładów filtracyjnych filtra workowego odbywa się poprzez impuls sprężonego powietrza. Kieszenie filtracyjne w filtrze workowym są zamontowane poziomo na koszach wsporczych, a nadmiar pyłu zostaje zrzucony przez lej zsypowy do niżej położonych kontenerów/worków zsypowych.

Wkłady do filtrów workowych

Firma Worki-24.pl od wielu lat dostarcza wymienne wkłady do filtrów workowych. Oferujemy naszym klientom szeroką gamę produktów – worków filtracyjnych do pionowych i poziomych filtrów workowych. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy chętnie pomogą Państwu do doborze odpowiedniego worka filtracyjnego przeznaczonego do filtra workowego.