Tkanina z włókna szklanego w filtracji przemysłowej

Worki filtracyjne z uwagi na swoją prostą budowę i relatywnie niskie koszty produkcji znajdują zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Poza najbardziej uniwersalnymi workami poliestrowymi czy nieco bardziej zaawansowanymi technologicznie workami aramidowymi wiele gałęzi przemysłu coraz częściej sięga po jeszcze doskonalsze rozwiązania wykorzystując do produkcji worków filtracyjnych tkaninę z włókna szklanego.

Tkanina z włókna szklanego jako materiał filtracyjny cieszy się coraz większą popularnością w przemyśle ciężkim. Gałęzie przemysłu korzystające z włókna szklanego jako materiału filtracyjnego to przede wszystkim przemysł energetyczny, kotłowy oraz wapienniczy.

Tkanina szklana

Tkanina szklana oraz same włókna szklane są materiałem stosowanym w filtracji, w której worki filtracyjne pracują w procesach o stałej temperaturze powyżej 200°C. Filtry włókna szklanego mogą pracować przy stałej temperaturze dochodzącej do 260°C, a skokowo nawet do 280°C. F

tkanina szklana filtry z włókna szklanego

Wytrzymałe filtry z włókna szklanego

Worki filtracyjne z tkaniny szklanej, w porównaniu do innych materiałów o podobnych właściwościach, są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Niestety z uwagi na kruchość tkaniny z włókna szklanego niemożliwym jest zastąpienie nim całkowicie materiałów takich jak teflon, aramid, PPS czy poliimid.

Worki filtracyjne z tkaniny z włókna szklanego – membrana PTFE

Aby poprawić właściwości tkanin z włókna szklanego powszechnie stosuje się w nich laminację wykonaną na bazie membrany PTFE. Dzięki zastosowaniu membrany teflonowej worki filtracyjne z tkaniny szklanej zapewniają dużo dokładniejszą filtrację, a membrana dodatkowo wzmacnia samą konstrukcję tkaniny z włókna szklanego.

Filtracyjne tkaniny z włókna szklanego charakteryzują się gęstym splotem i ciężarem, a w konsekwencji samą gramaturą materiału. Przez pokrycie tkanin z włókna szklanego membraną PTFE worki filtracyjne z tkaniny szklanej cechują się bardzo niską przepuszczalnością powietrza. W konsekwencji niskiej przepuszczalności powietrza i wysokiej skuteczności filtracji w filtrach wyposażonych w worki z tkaniny z włókna szklanego konieczne jest zastosowanie niskiej prędkości filtracji.

Tkanina szklana jako materiał bardzo kruchy jest mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wiąże się to z koniecznością stosowania należycie wykonanych koszy wsporczych. Często nawet najdrobniejsze uszkodzenia koszy, a nawet korozja mogą spowodować poważne uszkodzenie worków filtracyjnych z taniny szklanej.

Tkaniny filtracyjne z włókna szklanego

Tkanina szklana – z włókna szklanego jest dostępna w różnych klasach:

  • G2 – o gramaturze 100 g/m2,
  • G3 – o gramaturze 130 g/m2,
  • G3 – o gramaturze 190 g/m2,
  • G3 – o gramaturze 190 g/m2 (w wersji biało niebieskiej),
  • G4 – o gramaturze 220 g/m2,
  • F5 – o gramaturze 300 g/m2 (wygładzana powierzchnia),
  • F5 – o gramaturze 600 g/m2 (dodatkowo wyposażona w siatkę wzmacniającą PP).

Filtry z włókna szklanego

Filtry z włókna szklanego są szeroko stosowane w różnych dziedzinach, głównie ze względu na swoje właściwości filtracyjne i wytrzymałość mechaniczną. Dodatkowo filtry z włókna szklanego są popularne ze względu na swoją skuteczność, trwałość i odporność na różne warunki środowiskowe. Ich wybór zależy od konkretnych potrzeb aplikacji oraz wymagań dotyczących filtracji. W ofercie firmy znajdziecie Państwo zarówno filtry z włókna szklanego jak i pasujące do nich kosze wsporcze. Zachęcamy do przesłania zapytania do naszego Zespołu poprzez formularz kontaktowy.