Worki o zwiększonej powierzchni filtracyjnej

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na efektywność filtracji, obok gramatury materiału, jest powierzchnia filtracyjna worka. Im większa powierzchnia filtracyjna worka tym większą ilość zanieczyszczonego powietrza może przefiltrować worek.

Dzięki zastosowaniu worków o zwiększonej powierzchni filtracyjnej wydajność filtracji wzrasta o około 50-60% w porównaniu do standardowych worków.

Worki o zwiększonej powierzchni filtracyjnej, ze względu na ich budowę, stosuje się głównie w niewielkich odciągach stolarskich.

Worki o zwiększonej powierzchni filtracyjnej posiadają standardowe średnice przyłączeniowe (zwykle powyżej 300mm), ale dzięki doszyciu dodatkowych odnóg możliwe jest uzyskanie zwiększonej powierzchni filtracyjnej.

Worki o zwiększonej powierzchni filtracyjnej stosuje się przede wszystkim tam, gdzie niewielkie rozmiary pomieszczenia nie pozwalają na użycie większych urządzeń filtrujących, a jednocześnie występuje konieczność zwiększenie efektywności filtracji zanieczyszczeń.

Zwiększona powierzchnia filtracyjna sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie filtrowane są duże ilości pyłu z płyt meblowych (MDF, płyty wiórowe) oraz przy operacjach szlifowanie lub frezowania. W zależności od wielkości frakcji odpadowej worki o zwiększonej powierzchni filtracyjnej mogą zostać wykonane z materiału o odpowiednio dobranej gramaturze. Wszystkie worki filtracyjne są wykonane z materiału o właściwościach antyelektrostatycznych (dla instalacji objętych certyfikatem ATEX).

Filtracyjne worki o zwiększonej powierzchni są standardowo montowane za pomocą opaski zaciskowej. Kanał montażowy jest odpowiednio większy dla ułatwienia zakładania worka. Każda z odnóg jest wyposażona w zawieszkę do podwieszenia.

Multikieszenie filtracyjne

Multikieszenie filtracyjne, podobnie do worków o zwiększonej powierzchni filtracyjnej, przeznaczone są do instalacji, które przy niewielkich rozmiarach wymagają zastosowania bardzo dużej powierzchni filtracyjnej. Multikieszenie najczęściej spotyka się w filtrach marki Donaldson, Nederman czy Disa.

Tak jak w przypadku worków o zwiększonej powierzchni filtracyjnej kieszenie są wykonywane z dedykowanego materiału zależnie od filtrowanego medium i środowiska pracy. W multikiszeniach filtracyjnych stosuje się włókniny poliestrowe o właściwościach antystatycznych i wodo-olejoodpornych.

Multikieszenie filtracyjne wykonywane są poprzez złączenie kilku do nawet kilkudziesięciu kieszeni za pomocą ramki z charakterystycznym wywinięciem materiału.

worki o zwiększonej powierzchni filtracyjnej