Worki filtracyjne rozróżniamy między innymi za pomocą określenia sposobu mocowania worka do filtra. Poza niestandardowymi rozwiązaniami istnieje kilka mocowań uniwersalnych, które sprawdzają się zarówno w dużych filtrach przemysłowych jak i w niewielkich odciągach mobilnych, które często spotkać można m.in. w zakładach stolarskich.

Mocowanie worków w odciągach trocin i wiórów

Typem mocowania, które najczęściej występuje w odciągach stolarskich jest mocowanie na opaskę zaciskową. Większość odciągów korzystających z tego rozwiązania to odciągi o stosunkowo dużych średnicach przyłączeniowych (powyżej 300 mm). Do zamontowania worków najczęściej używa się ocynkowanych opasek zaciskowych. W niektórych przypadkach używa się również opasek sprężynowych, zwłaszcza wtedy gdy worki są bardzo długie co szczególnie zwiększa powierzchnię filtracyjną. Worki filtracyjne wykorzystywane w odciągach trocin wyposażone są zwykle także w zawieszkę zamocowaną w denku, której zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie worka we właściwej pozycji, również w momencie kiedy filtr jest wyłączony.

worki filtracyjne sposoby mocowania

Kosze wsporcze

Wiele nowoczesnych filtrów przemysłowych wykorzystuje w swojej pracy kosze wsporcze, na które montuje się worki filtracyjne. Nie są one bezpośrednio połączone z workami, ale zapewniają wsparcie procesu filtracji zapobiegając odkształcaniu się worków w trakcie pracy. Część koszy wsporczych wyposażona jest w dysze Venturiego usprawniające proces regeneracji.

Instalacja odpylające i filtry przemysłowe

W filtrach modułowych pracujących przy większych halach produkcyjnych stosowana jest szeroka gama rozwiązań montażowych. Typ mocowania zawsze uzależniony jest od wewnętrznej budowy filtra oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. Wyróżniamy kilka rodzajów mocowań worków filtracyjnych:

  • Opaska zaciskowa – najczęściej stosowana w filtrach mieszczących od kilku do kilkudziesięciu wkładów filtracyjnych. Worek filtracyjny montuje się na kołnierzu, na którym następnie zaciska się opaskę.

  • Uszczelka – wykonana z filcu lub sznura, odpowiadająca nie tylko za mocowanie, ale również uszczelnienie worka lub kieszeni filtracyjnej.

  • Pierścień (ring) stalowy – rozwiązanie powszechnie stosowane w jednostkach filtrujących polegające na zastosowaniu stalowego pierścienia wszytego w konstrukcję worka, który zapobiega wypadaniu worka z płyty sitowej.

  • Stalowy pierścień rozprężny (snapring) – najnowocześniejszy typ mocowania – wykonany z elastycznego metalu w formie pierścienia, który wszywany jest w konstrukcję worka. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu mocowania typu snapring do płyty sitowej (dopasowanie jego średnicy do średnicy otworu oraz odpowiedniej taśmy do grubości płyty sitowej) pierścień zapewnia pewne mocowanie przy zachowaniu najwyższej szczelności.

Worki filtracyjne często są dodatkowo mocowane u góry filtra przez zastosowanie haczyków, dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych z zamontowanymi zawieszkami, zawieszek materiałowych, talerzyków z szpilką oraz szeregu innych rozwiązań konstrukcyjnych.

worki filtracyjne sposoby montowania

Mocowanie worka filtracyjnego – dlaczego to takie ważne?

Typ mocowania worków do filtra jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na skuteczność filtracji. W celu dopasowania produktu do potrzeb klienta należy bardzo dokładnie określić sposób mocowania worków. Nawet najwyżej jakości materiał filtracyjny może być niewystarczający w przypadku nieodpowiednio dobranego mocowania worka, które oddziaływać będzie na cały proces filtracji.