Czym jest worek filtracyjny
Worek filtracyjny nazywany również wkładem workowym lub filtrem workowym to rodzaj filtra przeznaczonego najczęściej do filtracji suchej. Worek filtrujący, jak sama nazwa wskazuje, jest filtrem w kształcie walcowanego worka lub kieszeni, który dzięki płaskiej powierzchni i dopasowanej budowie doskonale sprawdza się w separacji pyłów powstałych w różnych procesach przemysłowych.
Worek do filtracji stosuje się przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest osiągnięcie wysokiej wydajności filtracji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji i wymiany worka filtracyjnego. Dzięki swej prostej budowie i łatwym montażu i demontażu worek filtrujący sprawdza się miejscach, w których trudno jest zastosować bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania.
Worek filtrujący, poza swą prostą budową, może również w bardzo prosty sposób wzbogacić użyteczność urządzenia. Wystarczy, że worek filtracyjny zostanie wykonany z innego rodzaju materiału by skutecznie zmienić charakterystykę instalacji odciągowej. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu różnych gramatur worki filtracyjne mogą pracować w instalacjach odciągowych przeznaczonych do filtracji bardzo dużych jak i najdrobniejszych cząstek.
Rodzaje worków filtracyjnych
W zależności od specyfikacji technicznej urządzenia konieczne może być zastosowanie konkretnego worka filtracyjnego.
Worek filtracyjny wykonany z kalandrowanej włókniny poliestrowej może zostać wykonany zarówno jako filtr z wewnętrzną jak i zewnętrzną stroną roboczą. Strona robocza worka filtracyjnego określa z której strony worek filtrujący jest atakowany przez zanieczyszczone powietrze. Stroną roboczą worka filtracyjnego jest zawsze strona gładka. Kalandrowanie włókniny sprawia, że do worka filtracyjnego trudniej przylegają drobinki pyłu, co z kolei powoduje ich grawitacyjne opadanie do worków odpadowych lub kontenerów zsypowych.
Wkład workowy do filtracji suchej
Istotnym elementem worka filtracyjnego jest również sposób jego mocowania. Wyróżnia się kilka rodzajów mocowań worka filtracyjne. Najważniejsze typy to: pierścień rozprężny (snapring), opaska zaciskowa, ring stalowy. Występują również worki filtracyjne i kieszenie filtracyjne wyposażone w uszczelki sznurkowe, gumowe czy filcowe.
Duże instalacje przemysłowe cechują się występowaniem większej ilości worków filtracyjnych. Worek filtracyjny w dużych filtrach workowych ma zwykle średnicę nie większą niż 200 mm. W dużych odpylniach przemysłowych występują worki filtracyjne zarówno z zewnętrzną jak i wewnętrzną stroną roboczą (w zależności od sposobu regeneracji worka filtracyjnego).
Odciąg mobilny – jaki worek filtrujący wybrać?
Dla klientów detalicznych korzystających z mobilnych odciągów stanowiskowych firma worki-24.pl oferuje wykonanie worka filtracyjnego z indywidualnie dobranego materiału. W odciągach jedno, dwu lub trzy-workowych średnice przyłączeniowe worków filtracyjnych i odpadowych są dużo większe niż w przypadku dużych cyklofiltrów. Zwykle worek filtracyjny jest mocowany na opaskę zaciskową.
Worek filtrujący
Worek filtracyjny znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy czy metalurgiczny. W każdym z tych sektorów jest niezbędnym elementem procesu produkcyjnego, zapewniając czystość produktów końcowych oraz ochronę maszyn i urządzeń przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniami. W przemyśle spożywczym worek filtracyjny pomaga w usuwaniu osadów z cieczy, co jest kluczowe dla utrzymania wysokich standardów higienicznych. Dla każdego z naszych klientów nasi doradcy dobiorą odpowiednie worki filtracyjne. Zachęcamy do kontaktu przez formularz kontaktowy, telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej w celu przygotowania oferty worków filtracyjnych szytych na zamówienie.