Odciągi trocin to nieodłączny element wyposażenia każdej stolarni. Wióry oraz pyły powstałe przy obróbce drewna potrafią skutecznie zanieczyścić stanowisko pracy i utrudnić sprawną pracę przy urządzeniu. Produktem, który pozwala na rozwiązanie tego problemu są worki foliowe do odciągu. Umożliwiają one nie tylko wyłapywanie większości zanieczyszczeń, ale też znacznie ułatwiają gromadzenie i przechowywanie odpadów powstałych przy obróbce drewna, płyt laminowanych czy wiórowych. Worki odpadowe wykonane z folii wykorzystywane są jednak nie tylko przez stolarzy, a dzięki ich uniwersalności swoje zastosowanie znajdują w wielu innych dziedzinach.

worki foliowe do odciągów trocin

Zastosowanie worków foliowych

Razem z workami filtracyjnymi, worki foliowe stanowią zgrany duet pomagający w pracy przy odciągach pyłów. Wykonane są one z wysokiej jakości regranulatu LDPE, który po odpowiednim zgrzaniu zapewnia im wysoką wytrzymałość i trwałość. Worki foliowe do wyciągów nie są wykorzystywane jedynie do zbierania trocin, ale również do przechowywania pelletu, brykietu, miału oraz innych odmian węgla, a także przy magazynowaniu odpadów poprodukcyjnych powstałych po obróbce aluminium, papieru oraz folii.

Jak dobrać worki foliowe do odciągu trocin?

Dzięki występowaniu w wielu rozmiarach i grubościach folii, worki wykonane z regranulatu można dopasować do niemal wszystkich modeli filtrów i odciągów, nie tylko produkcji europejskiej takich jak: Cormak, Holzmann, Adamik, Holzing, Standrew, Jaroma, Nestro, Stolmat, Kogi, Maktek (modele FM), Proma, Schuko, Filtrowent, JKF, Felder, Bernardo czy Rema.

Do najczęściej wykorzystywanych grubości folii zaliczyć można dwie:

  • 0,1 mm (100 mikronów/mikrometrów) – folia średnia

  • 0,15mm (150 mikronów/mikrometrów) – folia gruba

Dodatkowo, przy niektórych rozmiarach worków foliowych spotkać można również folie o grubości 0,07mm czy 0,12mm.

Worki o grubości standardowej (0,10mm) polecane są szczególnie do lekkich, suchych trocin oraz do przechowywania ścinków papierowych lub foliowych. Grube worki foliowe (0,15mm) sprawdzą się przede wszystkich do zbierania odpadów z obróbki płyt wiórowych, laminowanych, MDF/HDF oraz do gromadzenia cięższych frakcji powstałych np. przy skrawaniu lub szlifowaniu aluminium.

Worki występują w 7 różnych średnicach w przedziale od 360mm do 710mm, oraz 6 różnych długościach sięgających aż do 2 metrów, co pozwala na odpowiednie dobranie worków foliowych do niemal każdego wyciągu pyłów i trocin.