Patrony filtracyjne
Filtry patronowe, duża powierzchnia filtracyjna
Wkłady do filtrów patronowych to jedno z rozwiązań wykorzystywanych szczególnie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie dużej powierzchni filtracyjnej przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkich gabarytów samego wkładu.
Naboje patronowe składają się z plisów materiału ułożonych w kształt cylindryczny lub stożkowy. Zarówno zakończenia jak i mocowania patronu dobierane są indywidualnie do urządzenia oraz rodzaju prowadzonej filtracji. Wyróżnia się przede wszystkim mocowania takie jak:
-
mocowanie bagnetowe/typu twist
-
mocowanie na śrubę/szpilkę DIN
-
mocowanie z kołnierzem na 3 lub 4 haki
Stosuje się zarówno filtry zakończone dnem stalowym jak i wersje przelotowe. Wszystkie wkłady filtracyjne posiadają uszczelnienie wykonane z mikrogumy o dużej elastyczności.
Dzięki możliwości precyzyjnego dopasowania wkładu patronowego, nasze produkty pasują do urządzeń produkcji takich firm jak: Nederman, WAM, ZTO, Donaldson, Waap, Sudra, Teka oraz wielu innych.

Filtry do mgły olejowej
Wkład patronowy do mgły olejowej to szczególny rodzaj tego typu filtrów, który charakteryzuje się wysoką dokładnością filtracji. Mgła powstaje podczas obróbki metali w wyniku połączenia się powietrza z cząsteczkami oleju/chłodziwa. Procesy szczególnie zagrożone występowaniem mgły olejowej to: cięcie, frezowanie, wiercenie, skrawanie oraz wszelkie procesy wykańczające takie jak szlifowanie czy polerowanie metali.


Wkłady filtracyjne – z czego są wykonane?
Z uwagi na fakt, że wkłady filtracyjne stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu, materiał z jakiego są one wykonane dobierany jest w zależności od zapotrzebowania. Do najbardziej popularnych zaliczyć można filtry patronowe:
-
celulozowe,
-
poliestrowe,
- celulozowo-poliestrowe z nanowłóknami
Dla instalacji objętych certyfikatem ATEX lub zagrożonych wybuchem zaleca się użycie patronu wykonanego z poliestru antystatycznego z powłoką ALU, zadaniem którego jest odprowadzenie ładunków elektrostatycznych.
W zależności od potrzeb, nabój patronowy może być wykonany także w wersji wodoodpornej lub wodo-olejoodpornej, lub z powłoką teflonową (PTFE), co dodatkowo rozszerza zakres ich zastosowania.

Zwiększenie dokładności filtracji
W celu osiągnięcia jak najbardziej dokładnej filtracji, szczególnie w przypadku występowania mgły olejowej, konieczne jest zastosowanie nie tylko wkładu patronowego, ale także innych elementów pozwalających na wychwycenie nawet tych najdrobniejszych cząsteczek. Do dodatkowych etapów filtracji zaliczyć można np. wkłady z filtrem metalowym oraz specjalne osłony, którymi obłożony jest sam patron. Wykonana z dedykowanej włókniny filtracyjnej otulina nie tylko wyłapuje pył oraz cząsteczki mgły, ale także wydłuża żywotność samego naboju patronowego.
