Patrony filtracyjne

Filtry patronowe, duża powierzchnia filtracyjna

Wkłady do filtrów patronowych to jedno z rozwiązań wykorzystywanych szczególnie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie dużej powierzchni filtracyjnej przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkich gabarytów samego wkładu.

Naboje patronowe składają się z plisów materiału ułożonych w kształt cylindryczny lub stożkowy. Zarówno zakończenia jak i mocowania patronu dobierane są indywidualnie do urządzenia oraz rodzaju prowadzonej filtracji. Wyróżnia się przede wszystkim mocowania takie jak:

  • mocowanie bagnetowe/typu twist

  • mocowanie na śrubę/szpilkę DIN

  • mocowanie z kołnierzem na 3 lub 4 haki

Stosuje się zarówno filtry zakończone dnem stalowym jak i wersje przelotowe. Wszystkie wkłady filtracyjne posiadają uszczelnienie wykonane z mikrogumy o dużej elastyczności.

Dzięki możliwości precyzyjnego dopasowania wkładu patronowego, nasze produkty pasują do urządzeń produkcji takich firm jak: Nederman, WAM, ZTO, Donaldson, Waap, Sudra, Teka oraz wielu innych.

filtr patronowy kołnierzowy

Filtry do mgły olejowej

Wkład patronowy do mgły olejowej to szczególny rodzaj tego typu filtrów, który charakteryzuje się wysoką dokładnością filtracji. Mgła powstaje podczas obróbki metali w wyniku połączenia się powietrza z cząsteczkami oleju/chłodziwa. Procesy szczególnie zagrożone występowaniem mgły olejowej to: cięcie, frezowanie, wiercenie, skrawanie oraz wszelkie procesy wykańczające takie jak szlifowanie czy polerowanie metali.

filtr patronowy bagnetowy twist
filtr patronowy

Wkłady filtracyjne – z czego są wykonane?

Z uwagi na fakt, że wkłady filtracyjne stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu, materiał z jakiego są one wykonane dobierany jest w zależności od zapotrzebowania. Do najbardziej popularnych zaliczyć można filtry patronowe:

  • celulozowe,

  • poliestrowe,

  • celulozowo-poliestrowe z nanowłóknami

Dla instalacji objętych certyfikatem ATEX lub zagrożonych wybuchem zaleca się użycie patronu wykonanego z poliestru antystatycznego z powłoką ALU, zadaniem którego jest odprowadzenie ładunków elektrostatycznych.

W zależności od potrzeb, nabój patronowy może być wykonany także w wersji wodoodpornej lub wodo-olejoodpornej, lub z powłoką teflonową (PTFE), co dodatkowo rozszerza zakres ich zastosowania.

filtr patronowy do mgły olejowej

Zwiększenie dokładności filtracji

W celu osiągnięcia jak najbardziej dokładnej filtracji, szczególnie w przypadku występowania mgły olejowej, konieczne jest zastosowanie nie tylko wkładu patronowego, ale także innych elementów pozwalających na wychwycenie nawet tych najdrobniejszych cząsteczek. Do dodatkowych etapów filtracji zaliczyć można np. wkłady z filtrem metalowym oraz specjalne osłony, którymi obłożony jest sam patron. Wykonana z dedykowanej włókniny filtracyjnej otulina nie tylko wyłapuje pył oraz cząsteczki mgły, ale także wydłuża żywotność samego naboju patronowego.

filtry patronowe